Drzwi dźwiękoszczelne – jakie wybrać?

Drzwi dźwiękoszczelne – jakie wybrać?

08.03.2022

Dom powinien być miejscem odpoczynku i relaksu. Nie zawsze jednak możesz cieszyć się domowym zaciszem. Dźwięki dochodzące z zewnątrz mogą znacząco wpłynąć na twoje samopoczucie. Rozwiązaniem są drzwi dźwiękoszczelne – sprawdź, jakie powinieneś wybrać!

Mieszkańcy miast są narażeni na ciągłe hałasy dochodzące z ulic. Mogą one powodować rozdrażnienie i kłopoty z zasypianiem. W jaki sposób bronić się przed zgiełkiem dzisiejszego świata i stworzyć w domu warunki sprzyjające odprężeniu? Z pewnością warto zastanowić się nad zakupem drzwi, które będą izolowały od niechcianych dźwięków. Przeczytaj i dowiedz się, jak działają drzwi dźwiękoszczelne i czy warto w nie inwestować.

Drzwi dźwiękoszczelne – jak działa izolacja akustyczna?

Drzwi akustyczne redukują współczynnik hałasu. Są skonstruowane tak, aby nie przepuszczały dźwięków do wewnątrz i na zewnątrz. Na izolację dźwiękową wpływ ma:

  • materiał, z którego wykonane zostały drzwi;
  • wypełnienie drzwi;
  • konstrukcja skrzydła drzwiowego i ościeżnicy.

Niektóre drzwi dźwiękoszczelne mają skomplikowaną konstrukcję. Możesz natrafić na drzwi zawierające połączenie płyty korkowej, pianki poliuretanowej, stali i wełny.

>>Zobacz też: Drzwi prawe, lewe – które wybrać?

Współczynnik izolacyjności – czym jest?

Współczynnik RW jest wyrażany w decybelach.Opisuje, jak dobrze okno lub drzwi chronią przed dźwiękami z zewnątrz. Im wskaźnik jest wyższy, tym lepsze są właściwości akustyczne przegrody. Parametry akustyczne określane są na podstawie skali logarytmicznej, co sprawia, że zmniejszenie hałasu o 10 dB jest odczuwalne dla ucha jako jego redukcja o 50%. Standardowe okna i drzwi mają RW na poziomie 30 dB. Drzwi o bardzo wysokiej odporności na przenikanie dźwięku, przez które nie przedostanie się żaden hałas, mają RW sięgające 50 dB.

Drzwi wejściowe akustyczne do mieszkania w bloku

Drzwi, które nie przepuszczają dźwięków, są szczególnie polecane do mieszkań znajdujących się w blokach. Niepożądane odgłosy dochodzące z klatki schodowej mogą być bardzo drażniące. Głosy, kroki i stukot – tych dźwięków pozwalają pozbyć się dobre drzwi akustyczne.Aby jeszcze bardziej wygłuszyć niechciane odgłosy, możesz użyć specjalnej uszczelki, która montowana jest do dolnej części skrzydła.

Jaki współczynnik izolacyjności do mieszkań w blokach?

Drzwi wejściowe powinny mieć RW na poziomie minimum 30 dB. Ten poziom pozwoli nie usłyszeć cichej rozmowy, która prowadzona będzie w pobliżu drzwi. Jeżeli twoje mieszkanie znajduje się w dużym bloku, w którym dodatkowo mieszkają dzieci, to powinieneś zdecydować się na przegrodę o jeszcze większej izolacyjności akustycznej. 43 dB to już bardzo wysoki poziom, który powinien w zupełności wystarczyć każdemu.

Drzwi akustyczne zewnętrzne do domu jednorodzinnego – jakie wybrać, by wygłuszyć hałasy?

Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym, to także jesteś narażony na niechciane dźwięki. Drzwi z materiałów dźwiękochłonnych są szczególnie polecane, jeśli dom znajduje się przy ruchliwej ulicy. Konstrukcja drzwi zewnętrznych powinna mieć odpowiednią izolację akustyczną, która pozwoli na swobodny relaks i sen. W tym wypadku wystarczający będzie wskaźnik RW na poziomie 37 dB. Oczywiście osoby mieszkające w okolicy dróg, gdzie prowadzony jest ruch towarowy lub gdzie przechodzi linia kolejowa, powinny rozważyć kupno drzwi dźwiękoszczelnych o współczynniku nawet 41 dB.

Drzwi akustyczne wewnętrzne – co powinieneś wiedzieć, wybierając drzwi do mieszkania?

Ściany w domach mają często niską izolację akustyczną. Wiele osób uważa, że w takim wypadku instalacja dźwiękoszczelnych drzwi nie ma większego sensu, bo dźwięk i tak będzie się przedostawał. Nic bardziej mylnego! Ściany wykonane z płyty gipsowej są całkiem dobrym izolatorem dźwięków. Drzwi wewnętrzne dźwiękoszczelne będą dla ciebie szczególnie dobrym wyborem, kiedy pracujesz z domu. Gabinet wyposażony w taką izolację pozwoli na spokojną pracę, a twoje skupienie nie będzie niszczone przez nieprzyjemne dźwięki. Specjalistyczne drzwi dźwiękoszczelne wewnętrzne powinny mieć RW na poziomie około 27, a nawet 32 dB.

Gdzie jeszcze sprawdzą się dźwiękoszczelne drzwi?

Budynki użyteczności publicznej, takie jak urzędy, powinny zostać wyposażone w drzwi chroniące przed dźwiękami. Wpłynie to pozytywnie na pracę urzędników i pozwoli im na efektywniejszą pracę. Podobnie ma się sytuacja z drzwiami w biurowcach. Pracownicy biurowi są szczególnie narażeni na dekoncentrację, gdy dochodzą do nich rozmowy i dźwięki z zewnątrz.

Drzwi dźwiękoszczelne w ofercie Barański Drzwi

Firma Barański ma bogatą ofertę akustycznych drzwi. Wykonano je z wysokiej jakości materiałów, które gwarantują długoletnie użytkowanie bez obawy o uszkodzenia. Konstrukcja drzwi sprawia, że nie będziesz narażony na nieprzyjemny hałas dochodzący zza drzwi i w spokoju skupisz się na domowej codzienności. Firma Barański zapewni drzwi dźwiękoszczelne, które dopasujesz do wszystkich najpopularniejszych wystrojów wnętrz: loftowego, skandynawskiego, klasycznego, czy industrialnego. Nowoczesne rozwiązania techniczne sprawiają, że drzwi firmy Barański są najlepszym wyborem na rynku.

Jeżeli przeszkadza ci zgiełk dochodzący z zewnątrz i chcesz, aby twój dom był cichy i spokojny, zdecyduj się na dźwiękoszczelne drzwi. Dzięki nim będziesz czuł się komfortowo we własnym mieszkaniu, a to jest przecież najważniejsze!

Podobne porady