Drzwi bezprzylgowe czy przylgowe? Które wybrać?

Drzwi bezprzylgowe czy przylgowe? Które wybrać?

15.02.2022

Drzwi wewnętrzne

Drzwi bezprzylgowe czy przylgowe? Na takie pytanie musisz odpowiedzieć, jeśli właśnie urządzasz mieszkanie. Wybór uzależniony jest od twojego poczucia smaku, a także stylu, w jakim planujesz wystrój. Sprawdź, które drzwi są dla ciebie!

Drzwi bezprzylgowe są alternatywą dla tzw. wersji przylgowej. Różnica między nimi polega na tym, że w modelu przylgowym widoczne jest wcięcie na bocznej krawędzi, która styka się z ościeżnicą. Po zamknięciu część skrzydła chowa się w ościeżnicy, a fragment wystaje i widoczny jest w postaci delikatnej wypustki (to właśnie przylga). Jak łatwo się domyślić, drzwi bezprzylgowe nie posiadają tej wypustki, a po zamknięciu cała krawędź znika w ościeżnicy. Daje to efekt jednej płaszczyzny. Drzwi wewnętrzne bezprzylgowe wpisują się idealnie we wnętrza urządzone w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. Nie zawierają żadnych zbędnych, widocznych elementów, są cenione za prostą formę i nieskomplikowany design.

Konstrukcja drzwi bezprzylgowych

Drzwi wewnętrzne bezprzylgowe są nieco mniej popularne od wersji z przylgą. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie pomieszczenia są najczęściej zamknięte. Skrzydła bezprzylgowe mają charakterystyczną prostą krawędź boczną, która po zamknięciu całkowicie chowa się w ościeżnicy. W tego typu drzwiach nie ma widocznej zapadki zamka, ponieważ zastosowano tu zupełnie inne rozwiązanie – zamek magnetyczny. Przy zamkniętych drzwiach bezprzylgowych nie widać również zawiasów. Oznacza to, że jest to jednorodna konstrukcja, której piękna nie zakłóca żaden zbędny element. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku drzwi przylgowych, gdzie dodatkowe żłobienia, wypustki, zamek czy nawet zawias mogą pełnić funkcję dekoracyjną.

Drzwi bezprzylgowe – gdzie się sprawdzą?

Dokonując wyboru skrzydeł drzwiowych, bierzesz pod uwagę całościowy wystrój mieszkania, skupiasz się na elementach wykończenia. Takimi samymi kryteriami musisz się kierować, wybierając drzwi przylgowe albo bezprzylgowe. Gdzie najlepiej będzie pasował model bez przylgi? Głównie w przestrzeni urządzonej w sposób nowoczesny i minimalistyczny. Nie oznacza to jednak, że nie możesz wykorzystać ich w domu czy mieszkaniu w innym stylu, np. skandynawskim lub industrialnym. Pamiętaj, że modele te sprawiają wrażenie dużo masywniejszych niż tradycyjne skrzydła przylgowe, dlatego nie będą pasowały do każdego wnętrza. Jednocześnie pomagają uzyskać efekt optycznego powiększenia powierzchni podłogi, dlatego poleca się je montować np. w wąskich korytarzach.

Drzwi przylgowe i bezprzylgowe – czym się różnią?

Zanim zdecydujesz się na najlepszy dla ciebie model drzwi wewnętrznych, sprawdź, co musisz wiedzieć o poszczególnych rodzajach skrzydeł drzwiowych. Podstawowa różnica między omawianymi rodzajami polega na odmiennej konstrukcji bocznej krawędzi skrzydła. Drzwi z przylgą mają charakterystyczną wypustkę widoczną po ich zamknięciu. Nie tworzą jednolitej powierzchni z ościeżnicą. Gdy są zamknięte, zawiasy pozostają widoczne. Cechy wyróżniające drzwi bezprzylgowe to:

  • prosta krawędź boczna, brak przylgi;
  • zamek magnetyczny;
  • chowane, niewidoczne zawiasy oraz wysokiej jakości zawiasy 3D;
  • znaczna masywność konstrukcji.

Ciekawym rozwiązaniem są tzw. drzwi dyskretne – w tym przypadku ościeżnica schowana jest w ścianie, co sprawia, że skrzydło drzwi tworzy jednolitą powierzchnię ze ścianą.

Zalety i wady poszczególnych modeli drzwi

Przy wyborze drzwi bierzesz pod uwagę ich jakość, materiał, z którego są wykonane, kolor, szerokość, wysokość, a także to, jaką całościową konstrukcję tworzą z ościeżnicą i ścianą. Oczywiście, każdy z modeli ma swoje wady i zalety. W przypadku drzwi stykających się z ościeżnicą problemem może być bardziej skomplikowany sposób montażu i znacznie wyższa cena. Montaż drzwi musi być wyjątkowo precyzyjny, ponieważ zbyt duża szpara pomiędzy elementami konstrukcji nie pozwoli osiągnąć zamierzonego efektu. Krawędź drzwi musi ściśle łączyć się z ościeżnicą. Modele te są droższe niż tradycyjne skrzydła przylgowe. Wciąż są także mniej popularne i rzadziej wybierane przez kupujących. Z drugiej strony pozwalają zaaranżować przestrzeń mieszkania w bardzo ciekawy sposób, wpisując się w trendy stylizacji nowoczesnych wnętrz. Innowacyjna konstrukcja zawiasów pozwala na regulację skrzydła w trzech płaszczyznach.

Kiedy warto wybrać drzwi przylgowe?

Większość osób wciąż wybiera tradycyjne drzwi częściowo nachodzące na ościeżnicę. To wśród tego rodzaju skrzydeł znajdziesz największy wybór wzorów i kolorów. Ich sporą zaletą jest prosty montaż i możliwość regulowania zawiasów, gdy tylko zajdzie taka potrzeba (jest to przydatne zwłaszcza w lokalach dopiero oddanych do użytku). Co więcej, drzwi takie pasują do niemal każdego wnętrza – są rozwiązaniem uniwersalnym. Żłobiona krawędź drzwi może stanowić element ozdobny, podobnie jak zamek czy klamka.

Dla kogo drzwi bezfelcowe?

Drzwi bez felca są bardziej odporne na zniszczenia, ponieważ nie pocierają o futrynę. Ten rodzaj skrzydeł wybierają często rodziny z małymi dziećmi, gdyż takie rozwiązanie znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo przytrzaśnięcia palców. Jest to też dobry wybór do wąskich pomieszczeń, które dzięki niemu będą się wydawały optycznie większe. Drzwi można dobrać kolorystycznie do ścian, dzięki czemu przestrzeń zyska jednolity charakter. Taki zabieg sprawi również, że pokój czy korytarz będzie wyglądał przestronniej

O czym jeszcze musisz pamiętać wybierając drzwi bezprzylgowe?

Jeśli zdecydujesz się na zakup tego rodzaju skrzydeł drzwiowych, weź pod uwagę pewne ograniczenia. Jednym z nich może być zakres ruchu do 90 stopni, co stanowi problem, gdy potrzebujesz otworzyć drzwi szerzej. Jednocześnie te same zawiasy obrotowe (typu pivot) ukryte we framudze, pozwalają otwierać drzwi do wewnątrz, jak i na zewnątrz. Rozwiązanie takie gwarantuje ci pewną swobodę w wykorzystaniu przestrzeni. Musisz również pamiętać, że drzwi tego typu mogą mieć gorszą izolację akustyczną, przez co nie będą w stanie tłumić dźwięków w taki sam sposób, jak drzwi przylgowe. Coraz większy nacisk kładzie się jednak na udoskonalenie tej cechy i stosowanie dodatkowych materiałów wyciszających.

Drzwi bezprzylgowe w ofercie Barański

W ofercie firmy Barański znajdziesz szeroki wybór nowoczesnych drzwi z ościeżnicami bezprzylgowymi. Modele z poszczególnych linii wykonane zostały z materiałów najwyższej jakości z niezwykłą starannością i troską o każdy detal. Ciekawe i bogate wzornictwo, ręczne, kunsztowne wykończenie, najnowocześniejsze rozwiązania to cechy wyróżniające produkty formy Barański. Różnorodna kolorystyka drewna, idealnie dobrane dodatki sprawią, że drzwi z oferty sprawdzą się w każdym wnętrzu – nowoczesnym, industrialnym, skandynawskim i loftowym.

Jeśli masz swoją własną koncepcję i pomysł na wygląd drzwi, możesz liczyć na współpracę – twój pomysł oraz profesjonalizm i kunszt producenta sprawią, że w twoim domu zagości prawdziwy majstersztyk.

Podobne porady