Dowiedz się, kiedy montować drzwi wewnętrzne!

Dowiedz się, kiedy montować drzwi wewnętrzne!

21.03.2022

Jeśli przeprowadzasz remont, na pewno zastanawiałeś się nad tym, kiedy montować drzwi wewnętrzne. Czy ma to znaczenie? Tak! I to wbrew pozorom – ogromne! Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej.

Montaż drzwi wewnętrznych to tak naprawdę jeden z ostatnich etapów remontu czy zmiany aranżacji. W trakcie prac zmienić może się dosłownie wszystko – wybrane przez ciebie rozwiązania mogą okazać się niemożliwe do zastosowania, a idealny wcześniej układ pomieszczenia nagle znacząco się zmieni. W takiej sytuacji zamontowane drzwi mogą nie tylko przeszkodzić w pracach, ale też zostać uszkodzone lub po prostu nie pasować wizualnie do ostatecznego wyglądu pomieszczenia. Takich problemów możesz łatwo uniknąć. Dowiedz się, kiedy montować drzwi wewnętrzne!

>>Zobacz też: Drzwi drewniane czy z MDF? Wybieramy drzwi wewnętrzne

Montaż drzwi wewnętrznych w czasie budowy domu

Doprowadzenie budowanego domu do tzw. stanu surowego to dopiero początek prac wykończeniowych. Położenie i rozmiar drzwi wewnętrznych powinno się dobrze przemyśleć już na etapie rozkładu pomieszczeń. Nawet jeśli „klamka już zapadła”, to nadal masz pewne pole do manewru i niewielkich zmian w ścianach działowych – możesz poszerzyć futrynę albo zamontować w ścianie system do przesuwnego skrzydła drzwi. Takie zmiany powinny być jednak wykonane jeszcze przed tynkowaniem i malowaniem ścian, a już na pewno przed montażem odpowiednich drzwi!

>>Zobacz też: Kiedy montować drzwi zewnętrzne? Jaki czas jest najlepszy?

Robisz remont? Sprawdź, kiedy wybierać i montować drzwi wewnętrzne

Remont technicznie nie różni się wiele od urządzania domu czy mieszkania, które zastałeś w stanie surowym. Niestety w tej sytuacji masz już mniejsze możliwości na diametralne zmiany. Zmiana położenia drzwi jest już praktycznie niemożliwa ze względu na instalacje poprowadzone w ścianach. Także zmiana rozmiarów otworu na drzwi nie wchodzi w grę i siłą rzeczy musisz wybierać modele w rozmiarach twoich starych drzwi.

Pamiętaj, że wstawianie drzwi wewnętrznych powinieneś zostawić na sam koniec prac, gdy wygładzisz i pomalujesz już ściany. W przeciwnym razie zostaniesz z drzwiami, które niekoniecznie będą pasować do całej reszty pomieszczenia.

Jak przygotować się do montowania drzwi wewnętrznych?

 • Zakończ prace związane z przygotowaniem podłóg i ścian. Tzw. prace mokre (nakładanie tynków, gładzi i farb) muszą być już wykonane, a samo pomieszczenie – przewietrzone i suche. Montuj drzwi kilka dni po zakończeniu malowania ścian. Wcześniej w pomieszczeniu będzie obecna zbyt duża wilgotność!
 • Upewnij się, że także ściana jest sucha. W przeciwnym razie ryzykujesz wybrzuszeniami (uszkodzeniami) ościeżnicy. W najlepszym razie utrudni to korzystanie z drzwi, w najgorszym – w ogóle uniemożliwi ich otwarcie czy zamknięcie.
 • Jeszcze przed zamontowaniem futryny zastanów się, czy między pomieszczeniami nie będziesz musiał poprowadzić, na przykład, okablowania. To dobry moment na wywiercenie i estetyczne zakrycie otworów.

Jak zamontować drzwi wewnętrzne?

Jak zabrać się za samodzielny montaż drzwi pokojowych? Po pierwsze dokładnie wymierz otwór drzwiowy. Oceń, czy obecna futryna wymaga wymiany. Jeśli jest stara, zniszczona lub po prostu chcesz ją zmienić, wymień drzwi wraz z ościeżnicą. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by osadzić drzwi w ościeżnicy, która już znajduje się w otworze drzwiowym.

Wymiana i montaż ościeżnicy

Jeśli postanowiłeś wymienić także ościeżnicę, dokładnie zmierz grubość muru. Montaż ościeżnic stałych wykonasz tam, gdzie mury mają standardową grubość. Jeśli mur ma niestandardową grubość, do osadzenia drzwi musisz wybrać ościeżnicę regulowaną, której szerokość dopasujesz do szerokości muru. Jak krok po kroku zamontować ościeżnicę? Przedstawiamy instrukcję:

 1. Między ościeżnicą a ścianą (murem) zostaw około 1 cm luzu. Ustabilizuj ościeżnicę, możesz użyć do tego kołków rozporowych lub klinów. Po stabilizacji sprawdź dokładnie pion i poziom;
 2. Przykręć ościeżnicę do ściany, to pozwoli na trwałe osadzenie drzwi. Najpierw musisz wywiercić otwory w samej ościeżnicy, które będą prowadzić w głąb muru. Same dyble wbij młotkiem (delikatnie!) i dokręć śrubokrętem albo wkrętarką;
 3. Zamocuj kilka (od 3 do 5) rozpórek między pionowymi elementami ościeżnicy. Muszą mieć szerokość równą szerokości w świetle ościeżnicy. Te elementy pozwolą ci utrzymać ościeżnicę na swoim miejscu, gdy będziesz nanosił piankę montażową;
 4. Zabezpiecz krawędzie ościeżnicy taśmą malarską;
 5. Piankę nanoś małymi porcjami. Jeśli wybrałeś piankę wysokoprężną, wypełnij najwyżej połowę otworu, żeby materiał nie wypaczył drzwi. Jeśli to pianka niskoprężna, nanieś jej więcej. Drugi rodzaj pianek będzie lepszym wyborem ze względu na znacznie mniejsze ryzyko wypaczenia futryny;
 6. Usuń kliny i wypełnij resztę szczeliny pianką. Jej nadmiar po wyschnięciu usuń nożem (rób to ostrożnie, żeby nie zarysować futryny!);
 7. Jeśli odpowiednio zmierzyłeś futrynę i drzwi, możesz powiesić wybrane przez siebie skrzydło. Nie jest to trudne, ale przyda ci się pomoc drugiej osoby;
 8. Do regulacji zawiasów będą ci potrzebne klucz imbusowy oraz śrubokręt. Po każdej regulacji sprawdź, czy otwieranie lub zamykanie drzwi jest bezproblemowe.

Jak uniknąć problemów przy montażu drzwi?

Montaż drzwi wewnątrz domu nie jest trudny, o ile pamiętasz o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim nie zapominaj o tym, kiedy montować drzwi wewnętrzne – jeśli pospieszysz się z zakupem czy samym montażem, to dalsze prowadzenie prac będzie bardzo utrudnione. Jakby tego było mało, sam efekt estetyczny może okazać się pozostawiający wiele do życzenia. Drzwi należy montować po zakończeniu bardziej istotnych prac – i tak nie są niezbędne w czasie remontu. Prawidłowy montaż drzwi wymaga trochę trudu, ale efekt będzie tego wart!

Drzwi wewnętrzne w ofercie Barański Drzwi – tworzymy je dla ciebie!

Nasze produkty z kategorii drzwi wewnętrznych znajdziesz w aż dwóch seriach. Pierwsza z nich to Optimo Drzwi Wewnętrzne – to świetny wybór, jeśli szukasz czegoś ze średniej półki cenowej, ale nadal o wysokiej jakości. Odporne na ścieranie okleiny pozwolą zachować skrzydło w nienagannym stanie przez wiele lat. Jeśli twój budżet na zakup drzwi wewnętrznych jest większy, zainteresuj się serią Premium Drzwi Wewnętrzne. To nasza najstarsza linia produktów, które tworzymy z drewna sosnowego oraz materiałów drewnopochodnych – klienci doceniają te modele od wielu lat.

Podobne porady