Daszek nad drzwi – na jaki się zdecydować?

Daszek nad drzwi – na jaki się zdecydować?

08.03.2022

Zadaszenie nad drzwiami często traktowane jest jako niepotrzebny element, który tylko generuje dodatkowe koszty. Tymczasem daszek nad drzwi może pełnić zarówno funkcję estetyczną, jak i praktyczną. Czy warto zdecydować się na jego montaż? Sprawdź!

Daszek nad drzwi to świetne rozwiązanie na czas obfitych opadów śniegu. Dzięki niemu odśnieżanie wejścia przed lokalem będzie dużo prostsze. Dodatkowo chroni on drzwi przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Śnieg i deszcz w dużej mierze przyczyniają się do niszczenia drzwi oraz psują ich mechanizm działania, np. poprzez ciągłą wilgoć. Wybierając daszek nad drzwi, nie możesz jednak kierować się tylko względami estetycznymi. Najważniejsze są parametry decydujące o jego funkcjonalności. Sprawdź, jak wybrać odpowiednie zadaszenie do swoich drzwi.

Jaki wybrać daszek nad drzwi? Czy materiał ma znaczenie?

Zadaszenie nad drzwi może być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej są to stal, poliwęglan, aluminium, szkło, a rzadziej drewno. Każdy z tych materiałów ma swoje plusy i minusy:

  • daszki ze stali cechuje wytrzymałość. Są dość masywne, dlatego nie będą pasować do każdego rodzaju budownictwa – najlepiej prezentują się w nowoczesnej zabudowie;
  • daszki aluminiowe są lżejsze i na pewno prezentują się lepiej wizualnie, ale nie są już tak odporne na zniszczenia jak te ze stali;
  • szklane daszki wyglądają elegancko, ale są mało odporne na zabrudzenia. Ponadto szkło nie chroni przed promieniami UV. Decydując się na szklany daszek, wybierz ten ze szkła akrylowego – jest ono bezpieczniejsze w użyciu i nie żółknie pod wpływem światła słonecznego;
  • daszki poliwęglanowe cieszą się dużą popularnością ze względu na wytrzymałość, przepuszczalność światła i estetyczny wygląd. Kolejną ich zaletą jest dostępność w wielu kolorach – zwykle pomalowane są farbą proszkową.

Wybrałeś materiał – pomyśl o kształcie!

Warto, abyś poświęcił chwilę uwagi temu zagadnieniu. Kształt daszka, na jaki się zdecydujesz, w dużej mierze powinien zależeć od konstrukcji budynku. Dobrze, aby stylem nawiązywał do kształtu dachu i innych form architektonicznych, np. drzwi wejściowych i okien. Co zatem masz do wyboru? Sprawdźmy!

  • daszki płaskie – montowane za pomocą dwóch naciągów przymocowanych do elewacji. Wizualnie pasują zarówno do domów ze spadzistymi dachami, jak i do bardziej nowoczesnych brył. Ich prosta forma nie koliduje z innymi elementami domu;
  • daszki łukowe – mają spady po bokach drzwi. Przed mocowaniem sprawdź, czy najwyższy punkt łuku odpowiada środkowi drzwi wejściowych;
  • daszki dwuspadowe zwykle mają ten sam kąt nachylenia, co dach domu. Ich styl nawiązuje do architektury dworkowej.

Każdy z tych daszków ma rynienki odpływowe i uszczelki przyścienne, dzięki czemu dobrze spełniają, swoją ważną rolę, jaką jest odprowadzanie wody z dala od wejścia do domu.

Zadaszenie drzwi wejściowych – jak dobrać odpowiednie wymiary?

Daszek nad wejściem spełni swoją rolę, wtedy kiedy jest na tyle duży, aby chronić wejście przed opadami atmosferycznymi. Przy standardowych drzwiach daszek nad drzwi wejściowe powinien mieć szerokość 150–200 cm i 75–120 cm odległości do ściany, tak aby móc się pod nim schronić np. przed deszczem. Nie zaleca się, aby konstrukcje miały większe gabaryty z prostego względu – mogą być mniej stabilne i doznać uszkodzenia podczas silnego wiatru. Ponadto zbyt duże gabaryty daszka mogą zbyt mocno zacienić wejście, co ma duże znaczenie w przypadku domów, gdzie wejście znajduje się od strony północnej.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego daszka?

Zadaszenie nad wejściem do domu jest na tyle istotnym elementem konstrukcyjnym, że zadanie dopasowania odpowiedniego rodzaju do domu, najlepiej powierzyć architektowi. Jest to produkt wybierany jednorazowo, więc warto poświęcić czas, aby spełniał twoje oczekiwania zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i estetyki. Daszek powinien być przede wszystkim solidny, odporny na silniejsze podmuchy wiatru i na tyle wytrzymały, aby nie obluzował się np. pod ciężarem śniegu. Warto też, abyś zwrócił uwagę, na którą ze stron świata wychodzą drzwi wejściowe. Jeśli jest to południe, dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie daszka z prostym spadem, który będzie zacieniał wejście do budynku.

Montaż daszka – co na pewno musisz wiedzieć?

Przy zakupie daszka dostaniesz też szczegółową instrukcję, jak go zamontować. Niemniej już teraz powiemy ci, z czym mniej więcej będziesz musiał się zmierzyć podczas tego zadania. Na pewno będziesz potrzebować kołków rozporowych. Pamiętaj, że muszą być one dopasowane do grubości izolacji termicznej budynku. Przydadzą ci się również wkręty, kotwa montażowa oraz narzędzia niezbędne do wywiercenia otworów w elewacji.

Właściwie wykonane pomiary

Schemat prac jest podobny w każdym rodzaju zadaszenia, różnice mogą dotyczyć detali. Sukces montażu zależy od właściwie wykonanych pomiarów. Aby precyzyjnie wyznaczyć punkty mocowania daszka, możesz skorzystać z poziomicy lub samodzielnie wykonanego szablonu. Jeśli zdecydujesz się na drugi sposób, musisz do tekturowej podkładki przyłożyć daszek i oznaczyć na niej miejsca mocowania. Następnie tak wykonany wzornik przykładasz do ściany i wywiercasz otwory.

Pamiętaj, że musisz wybrać takie elementy mocujące, które będą odpowiednie do materiału, z którego wykonana jest ściana:

  • do cegły, betonu i kamienia wykorzystuje się kotwie plastikowe;
  • do pustaków z ceramiki korzysta się z kotwi stalowych;
  • w przypadku ścian drewnianych lepszym rozwiązaniem są zwykłe wkręty.

Daszek nad balkonem

Decydując się na założenie daszka nad balkonem, musisz się liczyć z kilkoma utrudnieniami. Po pierwsze – ograniczona przestrzeń. Nad balkonem jest zwykle mniej miejsca niż nad wejściem domu. Problem mogą stanowić zbyt blisko osadzone okna, więc kluczowe znaczenie będzie miał rozmiar daszka. Odpowiednio dobrany model, może znacznie poprawić komfort korzystania z balkonu, np. poprzez ochronę przed mocnym nasłonecznieniem. Warto, aby materiał, z którego wykonany jest daszek, zawierało obustronny filtr UV. Zanim jednak przystąpisz do konkretnych prac technicznych, sprawdź, czy nie będziesz potrzebować pozwolenia na ingerencję w budynek.

Barański – największy wybór drzwi pod daszki

Zainteresowała cię wizja daszka nad wejściem, ale wciąż nie zrealizowałeś tej o wymianie drzwi na... nowszy model? Zacznij od podstaw! W ofercie Barańskiego znajdziesz projekty drzwi zewnętrznych wykonanych z wysokiej jakości materiałów. Jeśli będziesz mieć problem z doborem akcesoriów pod konkretnie wybrany model, pomogą ci w tym specjaliści, którzy służą klientom swoją wiedzą i doświadczeniem. Po tak profesjonalnych konsultacjach dotyczących wyboru drzwi będziesz wiedział, czy najlepszą opcją będzie daszek z poliwęglanu, czy może jednak szklany.

Podobne porady