Czy samodzielna wymiana zamka w drzwiach jest możliwa?

Czy samodzielna wymiana zamka w drzwiach jest możliwa?

15.02.2022

Masz już dość zacinającego się zamka w drzwiach? Nie dzwoń po ślusarza, spróbuj samodzielnie wymienić wadliwy mechanizm. Przeczytaj artykuł i przekonaj się, że wymiana zamka w drzwiach wcale nie jest trudna!

Sprawny zamek w drzwiach gwarantuje bezpieczeństwo i strzeże prywatności. Niestety ten mechanizm czasami się psuje. Warto więc wiedzieć, jak wygląda samodzielna wymiana zamka w drzwiach. Dzięki temu będziesz w stanie dokonać takiej naprawy bez wzywania specjalisty.

Montaż i wymiana zamków – kiedy należy to zrobić?

Istnieje wiele przyczyn wymiany zamków. Mogą to być:

 • zakup nowego mieszkania – dla bezpieczeństwa warto wymienić zamek na nowy;
 • zużycie się mechanizmu lub zacinanie się – jest to znak, że zamek należy jak najszybciej wymienić na nowy egzemplarz;
 • włamanie do mieszkania – często zamek zostaje sforsowany przez włamywaczy i nie działa;
 • zgubienie kluczy – w takiej sytuacji również lepiej zmienić zabezpieczenie.

Bywa również tak, że wymienia się model zamka na nowszy, aby lepiej zadbać o bezpieczeństwo domowników i uchronić się przed włamaniem.

Zamek wpuszczany czy nawierzchniowy – jaki zamontować zamek do drzwi?

Jeśli chcesz wymienić zamek w drzwiach wejściowych, to musisz sprawdzić, jaki rodzaj mechanizmu będzie ci do tego potrzebny. Na rynku dostępne są zamki:

 • wewnętrzne (wpuszczane w skrzydło) – ten typ zamka jest niewidoczny, gdyż znajduje się wewnątrz drzwi. Rodzaj ten dzieli się na zamki listwowe, skrzynkowe i wielopunktowe, które mają wysoką skutecznością antywłamaniową, są szczelne, stabilne;
 • zewnętrzne (nawierzchniowe) – montuje się je na skrzydle. Są cały czas widoczne i najczęściej stosuje się je w drzwiach wewnętrznych bądź jako dodatkowy zamek. Ich wymiana i montaż są bardzo łatwe i szybkie.

Jak wymienić stary zamek w drzwiach? Samodzielny montaż zamka

Chcesz samodzielnie wymienić zamek w drzwiach? Przedstawiamy krótką instrukcję, jak to zrobić. W pierwszej kolejności musisz zdemontować klamkę. Za pomocą śrubokrętu odkręć wszystkie śruby podtrzymujące szyld zamka i zdejmij go z obu stron. Zdemontuj starą wkładkę – odkręć śrubę, włóż kluczyk do wkładki i przekręcaj aż do momentu, gdy trzpień znajdzie we właściwej pozycji, czyli do momentu łatwego wysunięcia wkładki. Następnie wyjmij stary zamek i gotowe! Możesz przystąpić do montażu całego zamka. Zacznij od umieszczenia kasety i dokładnego jej przykręcenia. Potem zamontuj nowe wkładkę i szyldy.

Wymiana zamka w drzwiach. Jaką wybrać wkładkę do zamka?

Czasem wymiana całego zamka w drzwiach może nie być konieczna. Wystarczy dokonać wymiany samej wkładki. Jaką wybrać? Wszystko zależy od rodzaju drzwi, jakie posiadasz. Na sklepowych półkach znajdziesz między innymi:

 • wkładki symetryczne – mechanizm znajduje się pośrodku; polecane są one do drzwi o niewielkiej grubości i tych starszego typu; 
 • wkładki asymetryczne – mechanizm znajduje się bliżej frontu; zalecane są do drzwi grubszych.

Pamiętaj, że demontując starą wkładkę, będziesz mógł dokładnie sprawdzić, jakie ma mieć ona parametry, głównie długość i kształt.

Jak samodzielnie wymienić wkładkę w drzwiach?

Wymiana wkładki nie jest skomplikowanym zadaniem. W pierwszej kolejności odkręć śruby mocujące zamek. Wypchnij go na zewnątrz, a następnie zamontuj nową wkładkę. Włóż do niej klucz i przekręć tak, aby wsunęła się ona w otwór. Sprawdź, czy działa prawidłowo. Jeśli wszystko jest dobrze ustawione, dokręć śrubę mocującą. Ostatnim etapem jest zamontowanie szyldu. Pamiętaj, aby do tego montażu nie używać dużej siły, bo możesz uszkodzić mechanizm.

Ile kosztuje wymiana zamka w drzwiach u fachowca?

Montaż lub wymianę zamków można zlecić ślusarzowi. Fachowiec dokona sprawnej wymiany zepsutego mechanizmu. Zaletą usług ślusarskich jest to, że często są one dostępne przez cały tydzień, ale ich cena może niemiło zaskoczyć. Koszt wymiany zaczyna się od około 100 zł przy wyborze podstawowego mechanizmu zabezpieczającego. Przy nowocześniejszych modelach cena wynosi od 200 zł w górę. Takie pogotowie zamkowe z pewnością przyda się wielu osobom, na przykład starszym, które nie są w stanie samodzielnie dokonać naprawy zepsutego zamka.

Wymiana zamka w drzwiach czy zakup nowych drzwi z oferty Barański Drzwi?

Jeśli stwierdzisz, że wymiana zamka w drzwiach jest nieopłacalna, to zastanów się nad wymianą drzwi na nowe. Ciekawe modele znajdziesz w ofercie Barański Drzwi. Firma produkuje solidne i gwarantujące bezpieczeństwo drzwi. W katalogu możesz między innymi znaleźć:

 • drzwi zewnętrzne z Linii Simple DB 215 – o gładkiej powierzchni z nowoczesnym wzornictwem;
 • drzwi zewnętrzne z Linii Retro DB 108 – wykonane z drewna sosnowego w klasycznym stylu;
 • drzwi zewnętrzne z Linii Prestige Glass DB 511 – o estetycznej kompozycji łączącej dyskretne szkło z drewnem.

Barański Drzwi oferuje też specjalne modele z automatycznym zamkiem.

Nie ma wątpliwości, że samodzielny montaż zamka w drzwiach jest możliwy. Podejmując odpowiednie działania i wykonując tę czynność zgodnie z zaleceniami, możesz sam uporać się z tym problemem.

Podobne porady