Bezpieczne i nowoczesne zamki do drzwi. Jak je wybrać i na co zwrócić uwagę?

Bezpieczne i nowoczesne zamki do drzwi. Jak je wybrać i na co zwrócić uwagę?

04.02.2021

Zamek to najmniej rzucający się w oczy element drzwi. Jest on jednak równie istotny dla całej stolarki, jak jej najbardziej „reprezentacyjna” część, czyli skrzydło. Od konstrukcji i solidności zamka, stanowiącego połączenie między skrzydłem a ościeżnicą, zależy bezpieczeństwo domu i domowników.

Jednak zamek to nie wszystko. Ważne są również inne okucia, czyli elementy metalowe odpowiedzialne za funkcjonalność i trwałość drzwi. Coraz większe znaczenie odgrywa również elektronika i systemy inteligentnego dostępu.

Wyjaśniamy, jak skonstruowane są zamki do drzwi, jak działają i czym różnią się od siebie, na przykładzie modeli dostępnych w ofercie firmy Barański.

Opcja standard, czyli zamek listwowy ryglowy 3-punktowy

Standardowy element wyposażenia wszystkich drzwi zewnętrznych firmy Barański to zamek listwowy ryglowy 3-punktowy. Składa się on z trzech rygli „zagnieżdżonych” w trzech oddzielnych punktach skrzydła, osadzonych w jednej listwie. Po przekręceniu klucza rygle wsuwają się do kieszeni zaczepowych zamontowanych na ościeżnicy, blokując w ten sposób skrzydło i uniemożliwiając jego otwarcie. To rozwiązanie akceptowane przez ubezpieczycieli. Firmy ubezpieczeniowe wymagają systemów wielopunktowych, a zamek listwowy ryglowy 3-punktowy – jak wynika z samej nazwy – z powodzeniem spełnia ten warunek.Zamek listwowy ryglowy 3-punktowy

Zamek listwowy ryglowy 3-punktowy w zupełności spełnia kryteria firm ubezpieczeniowych

Warto wyjaśnić, że po samym zamknięciu drzwi, skrzydło trzymane jest w ościeżnicy za pomocą języka zamka. Rygle wysuwają się dopiero do przekręceniu klucza. Jeśli jednak w skrzydle zamiast klamki zamontowany jest pochwyt lub antaba, do otwarcia drzwi od zewnątrz niezbędny będzie klucz – ponieważ język zamka unieruchamia drzwi i uniemożliwia ich otwarcie przez pociągnięcie za pochwyt.

Jeśli klientowi nie odpowiada takie rozwiązanie, możliwe jest zastosowanie specjalnej zapadki w zamku. Pozwala ona na ustawienie trybu otwierania drzwi w taki sposób, by możliwe było ich otwarcie bez klucza (ustawienie można w każdej chwili zmienić).

Zamek listwowy ryglowy 4-punktowy: cztery rygle i dwie wkładki

W opcji standard w skrzydle zamontowana jest listwa z jedną wkładką. W wariancie 4-punktowym, który można uzyskać za dodatkową opłatą, w skrzydle montowany jest dodatkowy, niezależny zamek z oddzielną wkładką górną. W efekcie przekręcenie klucza w głównej wkładce powoduje wysunięcie się trzech rygli. Natomiast przekręcenie klucza w dodatkowej górnej wkładce uruchamia czwarty niezależny rygiel górny.

To rozwiązanie charakterystyczne dla rynku polskiego. Przykładowo w Niemczech stosuje się niemal wyłącznie zamki z jedną wkładką. Również na naszym rynku stopniowo odchodzi się od rozwiązania 4-punktowego. Jego względna popularność wynika z przeświadczenia, że takiego rozwiązania wymaga ubezpieczyciel. To jednak mit. Firmy ubezpieczeniowe wymagają jedynie, by zamek był wielopunktowy (właśnie taki firma Barański oferuje w standardzie), a nie dwuwkładkowy.

Zamek listwowy automat 3-punktowy. Czym się różni od opcji standard?

To rozwiązanie podobne pod względem konstrukcji do opcji standardowej, tyle że automatyczne. Różnica dotyczy więc sposobu wysuwania rygli. By zrobić to w zamku standardowym, trzeba przekręcić klucz. W modelu automatycznym każde zamknięcie drzwi powoduje, że rygle wyskakują automatycznie – w efekcie skrzydło blokowane jest w ościeżnicy przez trzy rygle i język zamka. Tymczasem w zamku standardowym po zamknięciu drzwi skrzydło trzymane jest wyłącznie przez język – do momentu przekręcenia klucza, który powoduje wysunięcie rygli.

W zamku listwowym automat 3-punktowym, aby zwolnić rygle, wystarczy nacisnąć klamkę. By zablokować rygle – trzeba przekręcić klucz. Wówczas samo naciśnięcie klamki nie spowoduje zwolnienia rygli. Do tego celu konieczne jest ponowne przekręcenie klucza.

Zamek automatyczny w połączeniu z pochwytem. Na co należy uważać?

Zamek automatyczny to rozwiązanie idealne w połączeniu z klamką, ale nieco ryzykowne w przypadku zastosowania pochwytów. W tej kombinacji zamknięcie drzwi uniemożliwi ich ponowne otworzenie od zewnątrz bez przekręcenia klucza – jeśli go zapomnimy, będziemy mieli problem z wejściem do mieszkania. Wyjście z opałów może zapewnić przycisk elektroniczny zainstalowany w pochwycie. Po jego naciśnięciu rygle zostaną cofnięte przez specjalny mechanizm.

Zamek listwowy automat 4-punktowy: wyższe parametry antywłamaniowe

Podobnie jak w przypadku opcji standard, również zamek automatyczny można wzbogacić o dodatkową wkładkę główną z dodatkowym ryglem. Mechanizm będzie działał podobnie, jak w przypadku zamka ryglowego 4-punktowego. Z jedną drobną różnicą.

W przypadku „zwykłego” zamka ryglowego dwuwkładkowego jedno przekręcenie klucza powoduje wysunięcie czterech rygli. W przypadku 4-punktowego automatu 3 rygle wysuwane są automatycznie (a blokowane przez przekręcenie klucza), a czwarty, górny – uruchamiany jest mechanicznie: przez przekręcenie klucza od zewnątrz lub motylka wkładki po wewnętrznej stronie drzwi.

Zamek listwowy automat 4-punktowy stosujemy w drzwiach o podwyższonej klasie antywłamaniowości: RC2.

Zestaw elektroniczny do zamka ryglowego z antabą

Choć „tradycyjne” drzwi to konstrukcje czysto mechaniczne, współcześnie do stolarki coraz częściej wprowadza się komponenty elektroniczne. Również w ofercie Barański dostępne są tego typu zestawy zwiększające funkcjonalność i bezpieczeństwo drzwi. Przykładem jest zestaw w postaci zamka ryglowego 3-punktowego z przyciskiem w antabie od wewnętrznej strony drzwi. Obejmuje on również elektrozaczep, zasilacz i zworę, stanowiącą bezprzewodowe przejście między ościeżnicą a skrzydłem.

Mechanizm działania jest prosty. Naciśnięcie przycisku w antabie powoduje, że elektrozaczep zwalnia język zamka i umożliwia otwarcie drzwi. Jeśli jednak zamek będzie zamknięty na klucz, rygle będą wsunięte w kieszenie i otwarcie drzwi nie będzie możliwe – przycisk zwalnia tylko język.

Elektronika do zamka automatycznego

Również zamek automatyczny można wzbogacić o dodatkowy zestaw elektroniki. Mechanizm działania jest analogiczny jak w „automacie” bez elektroniki – z tą różnicą, że naciśnięcie przycisku w antabie cofa język oraz rygle. Ta „operacja” wymaga działania większej siły, dlatego w przypadku zamku automatycznego zestaw elektroniczny obejmuje również silnik. To połączenie stanowi jedno z najbezpieczniejszych i najbardziej zaawansowanych rozwiązań na rynku.

Wyższy poziom bezpieczeństwa: inteligenta kontrola dostępu

Nowoczesność to przede wszystkim rozwiązania z kategorii smart. W przypadku zamków do drzwi obejmują one systemy z inteligentną kontrolą dostępu. To najdroższe rozwiązania, przeznaczone przede wszystkim dla firm i instytucji, choć z powodzeniem mogą znaleźć zastosowanie również w domach prywatnych. Tego typu technologie pozwalają m.in. na ograniczenie dostępu do budynku lub poszczególnych pomieszczeń wyłącznie do grona osób upoważnionych.zamek z inteligentną kontrolą dostępu

Zamki z inteligentną kontrolą dostępu to dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa

W ofercie Barański zestawy zamków z systemami inteligentnej kontroli obejmują:

  1. Trzy rodzaje czytników, do wyboru
    • czytnik linii papilarnych – umożliwia otwarcie drzwi dzięki zastosowaniu biometrii,
    • szklana klawiatura z portem Bluetooth – umożliwia dostęp przez wpisanie kodu (klawiatura może zostać sparowana ze smartfonem),
    • czytnik RFID – działa na zbliżeniowe karty dostępu (rozwiązanie polecane firmom i instytucjom, np. hotelom).
  2. Zamek listwowy automat 4-punktowy
  3. Silnik do zamka – mechanizm automatycznie zwalniający rygle zamka po otrzymaniu odpowiedniej komendy od czytnika.

Zamek do pochwytów w stylu amerykańskim

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym rozwiązaniu, charakterystycznym dla rynku amerykańskiego – również dostępnym w ofercie Barański. Chodzi o pochwyty w stylu amerykańskim, dostosowane do wymagań rynku polskiego. Są one oferowane w zestawie z zamkiem listwowym 2-punktowym, otwieranym i zamykanym kluczem przy wkładce głównej. Zestaw ten obejmuje przycisk-dźwignię, który umożliwia zwolnienie języka zamka. Pochwyty na styl amerykański są niezwykle efektowne i idealnie sprawdzą się w przypadku stylowych inwestycji.pochwyt na styl amerykański Eva

Pochwyt na styl Amerykański Eva

Decydując się na konkretny model zamka, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim poziom bezpieczeństwa, jaki zapewnia. Istotna jest również jego funkcjonalność. Chodzi przecież nie tylko o to, by zamek zabezpieczał dom przed intruzami, ale również o to, by był wygodny w obsłudze.

Podobne porady