Jakie drzwi wewnętrzne wybrać? Rodzaje drzwi w domach i mieszkaniach

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać? Rodzaje drzwi w domach i mieszkaniach

28.01.2021

Nie wiesz, jakie drzwi wewnętrzne wybrać? Przytłacza Cię ilość informacji, przez które trzeba przebrnąć? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Krok po kroku pomożemy ci w podjęciu tej ważnej decyzji.

Sprawdź, na jakie elementy zwracać uwagę przy wyborze drzwi wewnętrznych. Czym różnią się drzwi wewnętrzne do poszczególnych pomieszczeń? Do jakich aranżacji będą pasować różne modele? Odpowiedzi na te pytania poznasz, czytając nasz artykuł.

Jakim budżetem dysponujesz?

Przedział cenowy drzwi wewnętrznych jest ogromny – od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Kluczowe pytanie brzmi: czy zamierzasz kupić drzwi z tzw. średniej półki cenowej, czy zależy ci na produktach premium? Konstrukcja tych pierwszych bazuje przede wszystkim na płytach drewnopochodnych (najczęściej MDF), natomiast drzwi z segmentu premium wykonane są z drewna.

Najniższa półka cenowa

Firma Barański nie oferuje drzwi z najniższej półki cenowej, czyli tzw. drzwi marketowych i odradza wybór tego typu produktów. Niska cena niestety idzie w parze ze słabą wytrzymałością (wypełnienie z kartonu uformowanego w „plaster miodu”), izolacją akustyczną na bardzo niskim poziomie i niejednokrotnie również wątpliwą estetyką.

Średnia półka cenowa i produkty premium

W ofercie firmy Barański do średniej półki cenowej zalicza się kolekcję Barański Optimo – to drzwi wewnętrzne, których konstrukcja bazuje na płycie MDF, ale posiadają drewniany ramiak, gwarantujący najlepszą stabilizację. Drzwi drewniane znajdziesz natomiast w kolekcji Barański Premium.

Wykończenie

Na kolejnym etapie należy dokonać wyboru wykończenia – wzoru i koloru zewnętrznej warstwy.

Barański Premium

W przypadku drzwi wewnętrznych Barański Premium będzie to fornir dębowy, jesionowy lub wykończenie gładki RAL. Fornir dębowy charakteryzuje się twardą, odczuwalną w dotyku strukturą oraz prostymi słojami. Fornir jesionowy ma mniej wyczuwalną strukturę, a słoje często przybierają wyjątkowe kształty. Natomiast gładki RAL to wykończenie płytami MDF i HDF, które nie posiadają widocznej struktury drewna czy słojów.

Fornir jesionowy lub dębowy może zostać pokryty lazurą, czyli preparatem ochronno-dekorecyjnym, który jest transparentny, czyli nie kryje rysunku drewna, jednak może nadać kolor:

Kolorystyka drzwi wewnętrznych drewnianych

Barański Optimo

Sprawy nieco inaczej mają się w przypadku drzwi o konstrukcji MDF (Barański Optimo). W ich przypadku wybierasz laminaty syntetyczne, które mogą imitować strukturą oraz kolorami naturalne drewno lub mieć gładką powierzchnię i jednolity kolor. Porównując drzwi z laminatami syntetycznymi innych producentów, koniecznie zwróć uwagę na grubość okleiny – zazwyczaj im jest grubsza, tym większą posiada odporność na uszkodzenia mechaniczne. Niektórzy producenci oferują laminaty papierowe – tanie, ale bardzo słabej jakości. W naszej produkcji nie korzystamy z tego typu wykończenia.

Kolory drzwi

Fornir jesionowy lub dębowy może zostać pokryty lazurą, czyli preparatem ochronno-dekoracyjnym, który jest transparentny, czyli nie kryje rysunku drewna, jednak może nadać kolor. Alternatywą są kolory kryjące z palety RAL, które sprawiają, że struktura drewna nie jest tak mocno widoczna. Pozwalają one na uzyskanie wyjątkowego koloru drzwi: od żółci, przez zielenie po szarości. W klasycznym wzorniku RAL znajdują się aż 194 kolory.

Przeszklenie drzwi

Ostatni punkt dotyczący wyglądu drzwi to przeszklenie. Możesz oczywiście wybierać pomiędzy skrzydłami pełnymi lub z przeszkleniem. Decydując się na te drugie, konieczny będzie wybór przezierności oraz typu szklanego elementu. Dostępne są szkła bezbarwne (przezroczyste), mleczne (lacomat – nieprzezierne), decormat (częściowo przezierne) oraz szkło czarne czy grafitowe. Jeśli wiesz już, jaki model skrzydła chcesz wybrać, jaki rodzaj i kolor wykończenia, który rodzaj szklenia, to możemy przejść do kolejnej ważnej kwestii, czyli wyboru ościeżnicy.

Jaką ościeżnicę wybrać do drzwi wewnętrznych?

Ościeżnica, potocznie nazywana futryną, to nieruchoma rama, montowana w wewnętrznej krawędzi otworu ściany, w której osadzane jest skrzydło drzwiowe. Przy wyborze tego elementu należy wziąć pod uwagę kilka kwestii:

 • Czy drzwi mają być rozwierne (otwierane standardowo) czy przesuwne? W przypadku drzwi przesuwnych możesz zdecydować się na naścienne lub chowane w ścianę;
 • Czy drzwi mają być przylgowe (z widocznymi zawiasami, polecane przede wszystkim do drzwi w stylu klasycznym oraz retro) czy bezprzylgowe (z ukrytymi zawiasami, rekomendowane do drzwi nowoczesnych);
 • Ile ma wynosić szerokość ościeżnicy? By to ustalić, należy zmierzyć szerokość muru;
 • Czy do ościeżnicy mają być dołączone dodatkowe ozdoby, czyli korony górne, opaski dekoracyjne lub panele górne? Jeśli tak, to wybierz odpowiedni rodzaj ozdoby lub poszerzenia z naszego katalogu.
Drzwi przesuwne naścienne i drzwi przesuwne chowane w ścianę
Drzwi wewnętrzne przylgowe i bezprzylgowe

Wybór okuć do drzwi wewnętrznych

Ostatnie decyzje dotyczą okuć. Najpierw wybierz wzór oraz kolor klamki. Wzór dobrze jest dopasować do stylu skrzydła drzwi i oczywiście stylu, w jakim zaaranżowane jest mieszkanie lub dom. W naszej ofercie znajdziesz klamki klasyczne oraz nowoczesne z szyldami w różnych kształtach. Jeśli chodzi o kolor okuć, to dobrą praktyką jest dobranie go do innych metalowych elementów występujących we wnętrzu (klamek okiennych, uchwytów meblowych, karnisza itp.).

Jaki zamek wybrać?

Kolejna kwestia to wybór zamka: standardowy czy magnetyczny? Ten drugi umożliwia ciche zamykanie bez naciskania klamki – wystarczy popchnąć lub pociągnąć drzwi. Ponadto wygląda bardziej estetycznie, ponieważ zapadka jest niewidoczna przy otwartych drzwiach, a także wyróżnia się dłuższą żywotnością.

Dodatki

Na koniec pozostają decyzje dotyczące dodatków, np. wyboru opcji wentylacyjnych (tuleje wentylacyjne czy podcięcie – ważne przede wszystkim w drzwiach łazienkowych) albo wyboru nasadek na zawiasy, jeśli chcesz, by posiadały one ten sam kolor co klamka.

Jakie drzwi wewnętrzne? Lista parametrów do potwierdzenia

Przygotowaliśmy listę parametrów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze drzwi wewnętrznych. Nad pewnymi kwestiami możesz zastanowić się jeszcze przed wizytą w jednym z naszych salonów, jednak nie jest to konieczne – nasi specjaliści przeprowadzą cię przez proces wyboru odpowiedniego modelu, w razie potrzeby służąc wyjaśnieniami i doradzając optymalne rozwiązania. Czynniki, nad którymi warto się zastanowić przed zakupem drzwi wewnętrznych:

 • model skrzydła;
 • wykończenie skrzydła (wzór i kolor);
 • wymiar skrzydła (standardowe wymiary to 60, 70, 80, 90 i 100 cm);
 • przeszklenie;
 • rodzaj ościeżnicy (drzwi rozwierne czy przesuwne);
 • przylgowość (drzwi przylgowe czy bezprzylgowe);
 • szerokość ościeżnicy (szerokość muru);
 • dodatkowe ozdoby (np. korona);
 • wzór oraz kolor klamki;
 • typ zamka (standardowy czy magnetyczny);
 • dodatki (np. podcięcie wentylacyjne, nasadki na zawiasy, bulaj itd.).

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać z oferty Barański?

Jeśli już wiesz, z jakiego przedziału cenowego drzwi cię interesują, to kolejnym krokiem będzie wybór modelu. Wszystkie modele drzwi wewnętrznych możesz zobaczyć na naszej stronie; korzystając z dostępnych filtrów, szybko znajdziesz produkt, którego szukasz. Oczywiście, jeśli wolisz przejrzeć całą ofertę w formie katalogu, zapraszamy: Drzwi wewnętrzne Barański Optimo lub Drzwi wewnętrzne Barański Premium.

Model drzwi dopasuj do stylu aranżacyjnego domu lub mieszkania. W naszej ofercie znajdują się zarówno drzwi klasyczne, pasujące do stylów tradycyjnych, dworkowych, pałacowych, jak i drzwi w stylu nowoczesnym, skandynawskim, retro, a nawet boho.

proces wyboru odpowiedniego modelu drzwi

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu. A jeśli zastanawiasz się też nad kupnem drzwi zewnętrznych, to porady znajdziesz w artykule: Jakie drzwi zewnętrzne wybrać do domu?

Podobne porady