Ościeżnice do drzwi Barański Smart. Czym się różnią?

Ościeżnice do drzwi Barański Smart. Czym się różnią?

06.07.2021

Na estetykę i funkcjonalność drzwi wpływa nie tylko wygląd i konstrukcja skrzydła, ale także parametry ościeżnicy. Również w przypadku modeli z serii Barański Smart, charakteryzujących się podwyższonymi parametrami bezpieczeństwa, istnieje możliwość wyboru określonego wariantu ościeżnicy. W ofercie dostępne są cztery opcje:

  • stała,
  • stała z opaską regulowaną w jedną stronę,
  • regulowana,
  • regulowana PLUS.

Każdy z powyższych wariantów można połączyć z dowolnym skrzydłem z kolekcji Smart.

Ościeżnica stała – wariant podstawowy dla wszystkich modeli Smart

Ościeżnica stała to opcja podstawowa, standardowo oferowana do każdego modelu skrzydła Smart w ramach ceny kompletu drzwiowego. Dostępna jest więc w standardzie dla drzwi Smart:

  • klatkowych,
  • klatkowych RC2,
  • przeciwpożarowych (PPOŻ) EI30,
  • przeciwpożarowych (PPOŻ) EI60.

Wymiary ościeżnicy do pewnego stopnia uzależnione są od konstrukcji drzwi. Dlatego istnieją nieznaczne różnice między ościeżnicami przeznaczonymi dla poszczególnych modeli z serii Barański Smart. Przykładowy wygląd ościeżnicy oraz jej parametry techniczne ilustruje poniższa grafika. Warto mieć świadomość, że ościeżnica stała – w odróżnieniu od regulowanej – nie pokrywa całej szerokości muru, w którym jest umieszczona.

ościeżnica stała

Ościeżnica stała z opaską regulowaną z jednej strony – dodatkowa listwa od strony klatki lub mieszkania

W tym wariancie ościeżnica wzbogacona jest od jednej strony o dodatkową opaskę o szerokości 7 cm. Listwa może być zamontowana zarówno na zewnątrz (np. od strony klatki schodowej lub korytarza hotelowego), jak i wewnątrz mieszkania, pokoju lub innego pomieszczenia. Klienci najczęściej decydują się na tę drugą opcję, czyli instalację od strony wewnętrznej.

Opaski do ościeżnicy dostępne są za dodatkową opłatą, w zależności od wybranego wykończenia drzwi. Ościeżnicę stałą z opaską regulowaną można rozbudować o panele ozdobne. Zapewniają one korzystny efekt estetyczny, a także powiększają optycznie całą konstrukcję drzwiową.

Poniższa grafika przedstawia ościeżnicę z opaską od strony wewnętrznej widzianą od strony klatki i od strony mieszkania.

ościeżnica stała z opaską

Ościeżnica regulowana – obustronnie wykończona opaskami

Ościeżnica regulowana okala mur, w którym umieszczone są drzwi, na całej jego szerokości. Zarówno od zewnętrznej, jak i wewnętrznej strony skrzydła wykończona jest siedmiocentymetrowymi opaskami, połączonymi pod kątem 45 stopni. Ościeżnica może mieć różne wymiary, w zależności od szerokości muru. Istnieje również możliwość jej regulacji w zakresie 2 cm, za pomocą tzw. pióra.

Dodatkowo ościeżnicę regulowaną można wyposażyć w panele boczne. Pozwala to na wizualne powiększenie całej konstrukcji i przydanie jej elegancji. Cena ościeżnicy regulowanej zależy zarówno od jej szerokości, jak i wybranego wykończenia. Do wyboru są dwie opcje: folia i gładki RAL. Tabela z zestawieniem wariantów wymiarowych znajduje się poniżej.

ościeżnica regulowana

Ościeżnica regulowana PLUS – szersza listwa i brak uskoku

To bardziej zaawansowana wersja ościeżnicy regulowanej. Od tej ostatniej różni się rozmiarami i sposobem łączenia opaski. W wariancie PLUS listwa montowana od zewnętrznej strony drzwi jest szeroka na 10 cm i łączona pod kątem 90 stopni. Od strony wewnętrznej parametry opaski są takie same jak w zwykłej ościeżnicy regulowanej.

Dużą zaletą wersji PLUS jest brak uskoku na łączeniu stałej części ościeżnicy z częścią regulowaną. Pozwala to na uzyskanie w dużym stopniu jednolitej powierzchni z ledwie widocznym „przejściem” na styku elementów. Wyraźny uskok obecny jest natomiast w standardowej wersji ościeżnicy regulowanej, co można zobaczyć na rysunkach technicznych (widok z góry).

Ościeżnicę regulowaną PLUS można dodatkowo powiększyć przez zastosowanie opasek panelowych. Pozwalają one na poszerzenie opaski zewnętrznej do 15, 20, a nawet 30 cm. Parametry techniczne oraz warianty rozmiarowe dla ościeżnicy PLUS prezentujemy poniżej.

ościeżnica regulowana plus

Podobne porady