zdjęcie

Jak wybrać drzwi do łazienki

05.02.2021

Łazienka to specyficzna przestrzeń w domu, która rządzi się własnymi prawami. Wybór odpowiednich drzwi do tego pomieszczenia to nie tylko kwestia estetyki, lecz również funkcjonalności – drzwi łazienkowe mają zapewnić poczucie prywatności i odpowiadają za właściwą wentylację wnętrza. Dowiedz się, jakie cechy powinny posiadać, aby mogły prawidłowo spełniać swe zadanie.

Po pierwsze: wentylacja

Wybór odpowiednich drzwi do łazienki może wydawać się banalny, jednak w tym wypadku należy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim drzwi do tak specyficznego pomieszczenia, jakim jest łazienka, pełnią ważną funkcję – odpowiadają za prawidłową wentylację. W miejscu, w którym przez większość czasu panuje wilgoć, konieczna jest właściwa cyrkulacja powietrza. Prawidłowy obieg powietrza zapobiega występowaniu grzybów i pleśni, które szczególnie łatwo rozwijają się w wilgotnym środowisku, i towarzyszącego im nieprzyjemnego zapachu. Dodatkowo, jeżeli nie zadbamy o odpowiednią wentylację łazienki, wilgoć może negatywnie wpłynąć na stan drzwi. Na deformację i niszczenie narażone są szczególnie drzwi z klasycznej płyty MDF, która chłonie wilgoć. W drzwiach Barański Optimo specjalnie do łazienek i innych pomieszczeń o podniesionej wilgotności rekomendujemy tzw. zielony MDF, który jest niezwykle odporny na wilgoć i ogranicza możliwość występowania zjawiska “puchnięcia” ościeżnicy.

MDF wilgocioodporny w ościeżnicy – Barański OPTIMO

MDF wilgocioodporny w ościeżnicy – Barański OPTIMO

 

Czym drzwi do łazienki różnią się od innych? Tym, że w dolnej części skrzydła posiadają otwory wentylacyjne. W przeszłości często stosowanym rozwiązaniem była tradycyjna, metalowa lub plastikowa kratka. Mało estetyczne kratki zostały jednak z czasem wyparte przez tuleje wentylacyjne, czyli otwory umiejscowione w jednym lub dwóch rzędach w dolnej części drzwi z okrągłymi bądź kwadratowymi nakładkami.

 

Otwory wentylacyjne GLASS

Otwory wentylacyjne GLASS

 

Otwory wentylacyjne aluminiowe okrągłe

Otwory wentylacyjne aluminiowe okrągłe

 

Otwory wentylacyjne STYL

Otwory wentylacyjne STYL

 

Otwory wentylacyjne aluminiowe kwadratowe

Otwory wentylacyjne aluminiowe kwadratowe

 

Aktualnie najczęściej wybierane są drzwi ze specjalnie wyprofilowanym podcięciem wentylacyjnym w formie szczeliny, która jest minimalistycznym i bardzo estetycznym w swej prostocie rozwiązaniem. Zapewnia właściwą cyrkulację powietrza, redukuje poziom wilgoci oraz – co również bardzo istotne – prezentuje się najkorzystniej ze wszystkich dostępnych rozwiązań. Wycięcie można wykonać praktycznie we wszystkich drzwiach wewnętrznych z oferty Barański Drzwi, co sprawia, że każdy dostępny model z powodzeniem można wykorzystać w aranżacji łazienki.

 

Podcięcie wentylacyjne

Podcięcie wentylacyjne

 

Podcięcie wentylacyjne STYL

Podcięcie wentylacyjne STYL

 

Podcięcie wentylacyjne GLASS

Podcięcie wentylacyjne GLASS

 

Funkcjonalność i bezpieczeństwo

Drzwi łazienkowe powinny otwierać się na zewnątrz, aby nie ograniczać często niewielkiego metrażu tego pomieszczenia oraz ułatwić codzienne korzystanie z łazienki. Prawo budowlane zakłada, że drzwi do łazienki powinny mieć nie mniej niż 0,8 m szerokości i 2 m wysokości w świetle ościeżnicy, aby przestrzeń ta była bezpieczna oraz funkcjonalna.

 

Każda łazienka powinna zapewnić użytkownikom pełną prywatność, dlatego warto wyposażyć drzwi w odpowiedni zamek. W tym celu najlepiej sprawdzi się tzw. blokada WC. Jest to specjalny rodzaj zamka, który gwarantuje intymność, ale w razie nagłej potrzeby – np. zasłabnięcia starszej osoby – można go łatwo otworzyć od zewnątrz płaskim przedmiotem takim jak moneta lub karta do bankomatu.

 

Drzwi merkury z podcięciem wentylacyjnym

Drzwi merkury z podcięciem wentylacyjnym

 

Atrakcyjny design

Drzwi do łazienki powinny pasować do pozostałych drzwi w domu, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby do łazienki wybrać dokładnie ten sam model, co do pozostałych pomieszczeń. Jedynym warunkiem jest w tym przypadku wspomniane wcześniej podcięcie wentylacyjne, które zapewni odpowiednie warunki do korzystania z łazienki.

 

W przypadku niewielkich łazienek dobrym rozwiązaniem są drzwi jasne, z matowymi przeszkleniami, które optycznie powiększą i doświetlą łazienkę. W tej roli doskonale sprawdzą się drzwi Vigo z poziomymi przeszkleniami lub Sevilla z okrągłym szkleniem w stylu nawiązującym do okienka w kajucie statku (tzw. bulaj). Niezależnie od wyboru modelu drzwi, każde z nich możemy dostosować do użytkowania w łazience i spełnić marzenie o niebanalnym designie również w tej specyficznej przestrzeni.

 

Szukasz drzwi do łazienki, które będą łączyć w sobie unikatowy design i funkcjonalność? Poznaj pełną ofertę Drzwi Barański.

 

 

Podobne porady

Wszystkie artykuły