zdjęcie

Drzwi loftowe. Czym się charakteryzują i do jakich wnętrz są przeznaczone?

06.07.2021

Drzwi loftowe to rozwiązanie zyskujące na popularności. Przeznaczone są do mieszkań typu hard loft i soft loft, a także biur i lokali usługowych. Drzwi loftowe są atrakcyjne pod względem wizualnym i mają wiele praktycznych zalet. Stolarka w stylu loft dostępna jest również w ofercie firmy Barański.

Lofty to mieszkania urządzone w odpowiednio zaadaptowanych do tego celu budynkach przemysłowych, np. starych magazynach, fabrykach czy browarach. Na zachodzie Europy znane są od kilku dekad. W Polsce dopiero zdobywają popularność, ale szybko zyskują sobie zagorzałych zwolenników. Pojęcie „loft” odnosi się również do stylu charakterystycznego dla tego typu lokali. Surowego, industrialnego, z dominacją szkła, stali i kamienia.

 

Ważną cechą loftów jest również ich przestronność. Pomieszczenia w tego typu mieszkaniach są zwykle rozległe, a podział funkcji ich poszczególnych części nie zawsze idzie w parze z wyraźnym podziałem architektonicznym. Kuchnia nie musi być więc oddzielona ścianką działową od salonu czy sypialni. Tę funkcję częściej pełnią przeszklenia lub konstrukcje metalowo-szklane w postaci tzw. drzwi loftowych, wykonanych w całości ze szkła i metalu.

 

Hard lofty, soft lofty i drzwi loftowe

Drzwi loftowe to pojęcie stosunkowo nowe na polskim rynku, związane z rosnącą popularnością loftowego trendu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie wszystkie mieszkania określane jako lofty to lokale tworzone w starych budynkach fabrycznych. Tego typu projekty to tzw. hard lofty, jednak na rynku deweloperskim istnieje również kategoria soft loft. Odnosi się ona do mieszkań budowanych od podstaw w stylu nawiązującym do designu industrialnego. Drzwi loftowe stanowią element tej stylistyki i mogą znaleźć zastosowanie zarówno w lokalach typu hard loft, jak i mieszkaniach, a także domach, których wystrój nawiązuje do estetyki loftowej.

 

Industrialny design nie jest warunkiem koniecznym zastosowania drzwi loftowych. To stolarka, która posiada szereg zalet, niezależnych od pierwotnego miejsca jej przeznaczenia. Wykonana jest z wysokiej jakości szklanych modułów, odpornych na uderzenia i zarysowania, umieszczonych w stalowych lub drewnianych profilach. Przy czym konstrukcja nie musi ograniczać się do skrzydła i ramy. Może obejmować również elementy nieruchome, tworzące swoistą ściankę działową.

 

Do jakich pomieszczeń nadają się drzwi loftowe?

Kluczowa funkcja drzwi loftowych polega właśnie na oddzieleniu pomieszczeń lub poszczególnych części większego pomieszczenia przy zachowaniu pełnej przepuszczalności światła. Tego typu stolarka świetnie sprawdza się w:

  • dużych mieszkaniach i domach,
  • biurach, gdzie pomaga w lepszej organizacji przestrzeni do pracy,
  • kawiarniach i restauracjach, w których umożliwia zachowanie wrażenia otwartej przestrzeni, a jednocześnie zapewnia izolację poszczególnych grup klientów,
  • innego typu lokalach usługowych.
Colos 225 biały

Drzwi w stylu loftowym przepuszczają światło, ale zapewniają izolację akustyczną i chronią przed niepożądanymi zapachami, dlatego sprawdzą się np. w kuchni

 

Choć drzwi loftowe nie stanowią bariery wizualnej, to jednak zapewniają wysoki poziom ochrony przed hałasem z innych części pomieszczenia, a także izolują przed niepożądanymi zapachami, np. z kuchni.

 

Warto zaznaczyć, że drzwi loftowe są również mało wymagające w utrzymaniu. Ich szklana powierzchnia jest łatwa do czyszczenia, a ze względu na swoją trwałość – odporna na uszkodzenia.

 

Konstrukcja drzwi loftowych: szkło, metal, drewno

Profile w drzwiach loftowych zazwyczaj wykonane są z metalu, który podkreśla industrialną „genezę” tej stolarki. Jednak na rynku dostępne są również inne rozwiązania, m.in. drewno. Przykładowo w linii drzwi wewnętrznych Premium oferujemy model Malaga A.3, stanowiący połączenie klasyki z nowoczesną, geometryczną stylizacją. Wypełnienie drewnianej ramy stanowią właśnie szklane panele w stylu drzwi loftowych.

 

Model Malaga A.3 w wykończeniu Struktura RAL w kolorze czarnym, np. RAL 9004, prezentuje się bardzo efektownie i świetnie nadaje się do mieszkań typu soft loft, w których profile metalowe nie zawsze stanowią optymalne rozwiązanie. Drewniane ramy lepiej komponują się z designem, w którym przyjazne, ciepłe rozwiązania dominują nad przemysłowym „chłodem” i surowością.

 

Drzwi loftowe Barański dostępne są w dowolnym wariancie kolorystycznym. Pięknie prezentują się w bieli, ale klienci mają możliwość wyboru dowolnej barwy z palety RAL – w jej podstawowej wersji dostępne są 194 kolory.

 

Drzwi loftowe nie tylko do mieszkań w stylu industrialnym

Nowoczesny, loftowy „look” cechuje również drzwi z linii Glass. Ich design sprawdzi się zarówno w kameralnych wnętrzach, jasnych loftów i mieszkań typu soft loft, jak i dużych biurowcach. W modelach Glass minimalistyczna stylistyka została połączona z przemyślanym, efektownym designem. W ofercie dostępne są cztery wzory w czarnej lub białej wersji kolorystycznej.

 

Glass 03 12 Czarny mat

Drzwi z serii Glass bardziej nawiązują do stylu industrialnego. Zapewniają dostęp światła, ale chronią przed hałasem. Świetnie sprawdzą się m.in. w domowych gabinetach

 

Drzwi loftowe Barański to doskonała propozycja nie tylko dla wielbicieli stylu industrialnego, ale przede wszystkim zwolenników stonowanej, minimalistycznej estetyki i jasnych wnętrz wypełnionych światłem.

 

 

Podobne porady

Wszystkie artykuły